Altın Yatırımcıları Vazgeçmeli mi? Ünlü Stratejist Cevap Veriyor!

Bir stratejiste göre, değerli metal beklentilere meydan okumaya devam ederken yatırımcılar altın piyasasında daha yüksek dalgalanma görmeyi beklemeli. Ancak analist, sarı metalin yakın vadede giderek daha savunmasız hale geldiğini söylüyor.

Altın fiyatları eninde sonunda rekor seviyenin üzerine çıkacak!

Ned Davis Research Küresel Yatırım Stratejisti Tim Hayes, altın fiyatlarının eninde sonunda geçen ayın rekor seviyesi olan 2.448 doların üzerine çıkmasını bekliyor. Ancak bu çıkışın, muhtemelen Federal Reserve’in faiz indirimleri konusunda tetiği çekmesine kadar gerçekleşmeyeceğini belirtiyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın geçen haftaki kazanımlarını koruyamadı ve 2.350 dolar desteğinin altına düştü. Hayes, nitelikli yükseliş görünümünü buna rağmen dile getiriyor.

Bir çok analiste göre altın piyasası hala sağlam bir yükseliş trendinde. Bununla birlikte, değerli metal bir kez daha Fed’in para politikasını çevreleyen belirsizlik tarafından yönlendiriliyor. Yılın başında, piyasalar bu yıl altı olası faiz indirimini fiyatlıyordu. Ancak, enflasyonun inatla yüksek kalmaya devam etmesiyle bu beklentiler ikiye düştü.

Buradaki arka plan altın için hala elverişli!

Şu anda piyasaların odağında Çarşamba günkü Tüketici Fiyat Endeksi raporu var. Bu yüzden parlak metal bu hafta özellikle kırılgan olacak. Beklenenden daha yüksek gelen enflasyon, piyasaları daha fazla faiz indirimini masadan kaldırmaya zorlayabilir. Hayes, Fed’in enflasyonla mücadeleye devam etmesinin yakın vadede altın için zorlayıcı olacağını söylüyor. Ancak yatırımcıların daha geniş finansal manzaraya bakmaları gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Stratejist, enflasyon yüksek seyretmeye devam etse de, işgücü piyasasında artan gevşeklik ve zayıflayan ekonomik faaliyetin Fed’in faiz oranlarını artırmasını engelleyeceğini söylüyor. Bu bağlamda Hayes, şu değerlendirmesini paylaşıyor:

Önümüzdeki eğilim hala gevşeme politikalarına doğru ve bu değişmedi. Buradaki arka plan altın için hala elverişli. Tahvil faizlerinin düşme eğiliminde olduğuna ve destekleyici para politikalarına sahip olacağımıza dair daha fazla teyit aldığımızda tekrar yükselişe geçerse şaşırmam.

Altına karşı bir tür balon yaratacak bireysel hayranlığı yok!

Tim Hayes, altının fırsat maliyetlerini iyileştirmesinin yanı sıra, bu yıl altının yükselmesini destekleyen bir diğer önemli faktörün de yatırım duyarlılığı olduğunu belirtiyor. Hayes, altın piyasasının önceki zirvelere damgasını vuran çılgınlığın yakınından bile geçmediğini sözlerine ekliyor.

Analistler, altının bu yılki çift haneli yükselişinin merkez bankası talebi ve başta Asya piyasaları olmak üzere güçlü yatırımcı ilgisinden kaynaklandığını belirtiyor. Ancak Batılı yatırımcılar değerli metali büyük ölçüde göz ardı etti ve altın destekli borsa yatırım fonlarındaki pozisyonlarını sattı. Hayes, “Altına karşı bir tür balon yaratacak bireysel hayranlığını görmüyoruz” diyor.

Bir de yatırımcılar altın piyasasına girerse!

Costco’nun ayda 100-200 milyon dolarlık altın satışları piyasada köpük oluştuğuna dair bazı endişelere yol açtı. Bununla birlikte, Hayes piyasanın hala çok sınırlı olduğunu söylüyor. Ayrıca, taksi şoförünüz altından bahsetmeye başladığında piyasanın mani aşamasına geldiğini kaydediyor.

Hayes yılsonuna kadar altında yükseliş görse de, yılın başında görülen patlayıcı hareketin aynısını beklemiyor. Faiz oranlarındaki değişimin değerli metale olan spekülatif ilgiyi azalttığını da sözlerine ekliyor. Hayes, yatırımcılar fiyat düşüşlerini satın aldıkça altın fiyatlarının yükseliş trendinde konsolide olduğunu gördüğünü söylüyor. Bu doğrultuda stratejist, “Bireysel katılımı olmadan rekor seviyelere ulaştık. Peki yatırımcılar piyasaya girdiğinde ne olacak?” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir