AMD: “Küçük Veri İhlallerinin Önemli Bir Etkisi Yok”

AMD, birkaç gün kadar öncesinde ciddi bir iç ağ ihlali üzerinde araştırma yaptığını duyurmuştu. Yonga üreticisi şimdi bu iddialara yönelik açıklamalarını güncelleyerek hasarı “sınırlı” olarak nitelendirdi. Kırmızı ekip, bilgisayar korsanlarının yalnızca sınırlı miktarda bilgi elde etmesi nedeniyle sızıntının operasyonları üzerinde önemli bir etkisi olmayacağını söyledi.

İhlale ilişkin ilk raporlar 18 Haziran’da saldırganların kendilerinden geldi. Siber saldırgan Intelbroker, gelecekteki ürün planlarını, müşteri bilgilerini ve çalışan ayrıntılarını içeren verileri elde ettiğini iddia etti. AMD daha sonra iddiaları kabul etti ve “iddiayı ve verilerin önemini araştırmak için kolluk kuvvetleri ve üçüncü taraf bir sunucu ortağıyla yakın bir şekilde” çalıştığını söyledi.

Bununla birlikte AMD, 19 Haziran’da Bloomberg‘e yaptığı yeni açıklamayla birlikte konunun takip edildiğini anlattı. Açıklamada veri ihlali kapsamının sınırlı olduğu, iş ve operasyonlar üzerinde önemli bir etkisinin olmayacağı belirtildi. Verilerin müşteri ve çalışan bilgilerini içerdiği iddialarını doğrudan yalanlamayan şirket, çalıntının küçük ölçekli olduğunu kabul etti. Şirket sözcüsünün açıklaması şöyleydi:

Araştırmamıza dayanarak, belirli AMD ürünlerinin montajında kullanılan spesifikasyonlarla ilgili sınırlı miktarda bilgiye üçüncü taraf bir satıcı sitesinden erişildiğine inanıyoruz.

Bu arada etkilenen ürünlerden veya AMD’nin yapay zeka çabalarıyla ilgili sızıntılardan bahsedilmedi. Yani kısa bir açıklama söz konusu.

Intelbroker geçmişte de çeşitli yüksek profilli siber saldırılar gerçekleştirmişti. Daha önce Los Angeles Uluslararası Havalimanı’ndaki dahili ağlara sızarak kişisel bilgileri ve uçuş manifestolarını ifşa etmişti. Siber suçlular ayrıca Acuity ihlali yoluyla birkaç ABD federal kurumuna da saldırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir